Hozzávalók: 2 db közepes méretű cékla 2 db közepes méretű zellergumó 1 pohár kefir 1 evőkanál ecetes torma cukor, ecet,só
Elkészítése: Héjában megfőzzük a céklát, megtisztítjuk és vékonyan felszeletelve gyufaszálnyi darabokra vágjuk. Meghintjük egy kiskanálnyi cukorral, egy kiskanál ecettel, megsózzuk, leöntjük annyi vízzel, hogy ellepje. Míg a cékla fő, meghámozzuk a zellert, hasonló darabokra vágjuk, mint a céklát, és szűrőkanálba téve néhány percre lobogó sós-ecetes vízbe mártjuk .A levétől alaposan lecsepegtetjük, és a céklához adva legalábbegy napig jégbe hűtjük.
Tálalás előtt levétől leszűrjük az egészet, összekeverjük egy pohár kefirrel és egy púpos evőkanálnyi ecetes tormával.
Hozzávalók: 2 nagy narancs 1 db tojás 1 evőkanál narancsszörp liszt porcukor olaj vagy vaj a sütéshez Elkészítése: A narancsokat meghámozzuk, a belső fehér héjukat is alaposan eltávolítjuk, amennyire tudjuk, majd egy centi vastagra felszeleteljük.. A tojást simára keverjük az 1 evőkanálnyi narancsszörppel. A narancsokat először lisztbe, majd a tojásba mártjuk, és forró olajban vagy vajban szép pirosra sütjük. A kisült fánkokat papírtörlőre szedjük, hogy a felesleges zsiradék lecsöpöghessen.
Tálalás: Porcukorral meghintve, forrón tálaljuk.
Más variációban is készíthetjük : az egész tojást2 evőkanálnyi narancsszörppel és egy evőkanál liszttel keverjük el, teszünk bele egy pici porcukrot, egy csipetnyi sót, egy kevés reszelt narancshéjat. A narancsszeleteket lisztbe mártjuk, majd a tojásos masszába, végül újra lisztbe és úgy sütjük ki a forró zsiradékban.
Ugyanilyen módon készíthetünk ananászfánkot is, akár nyers, akár befőtt gyümölcsből.
Ma, március 15-én aktuális igazán ez a recept. Így gondolták a TV-műsor szerkesztők is, hiszen ma kezdik vetíteni a Fehér Béla:Kossuthkifli című regényéből készült folytatásos filmet. A regényről jókat olvastam, reméljük, a film is tetszeni fog, amint a süteményt is csak dicsérhetem, igazán finom. Még gyermekkoromból emlékszem az ízére. Az édesanyám által sütött Kossuth-kifli receptje következik.
Hozzávalók: 25 dkg zsír 7 db tojás (szétválasztva) 25 dkg liszt 25 dkg cukor 1 citrom héja és leve durvára vágott dió Elkészítése: összekeverjük, papírral bélelt tepsibe öntjük, cukros dióval megszórjuk. A tepsiben még melegen kifliket szaggatunk (fánkszaggatóval)
Ennyi volt a receptes füzetben, de leírom részletesebben, hogy a kevésbé gyakorlottak is el tudják készíteni :
A zsírt habosra keverjük a cukor felével, majd a tojássárgákat is egyenként hozzákeverjük, beletesszük a citrom reszelt héját és levét. A tojásfehérjéket a cukor másik felével kemény habbá verjük, és ezt is hozzáelegyítjük. A lisztet összekeverjük a sütőporral és a tojásos masszához szitáljuk, csomómentesen eldolgozzuk, vigyázva, hogy a habot össze ne törjük. Vajjal kikent, kilisztezett, vagy sütőpapírral bélelt tepsibe öntjük, a tetejét cukros dióval megszórjuk. Előmelegített sütőben, közepes tűznél kb. 1/2 óráig sütjük (tűpróba!)
Tálalás : porcukorral megszórva tálaljuk
A sütemény története az 1840-es években kezdődik és nem mentes az ellentmondásoktól, hiszen nem egyértelmű, hogy ez az édesség egy kifli alakúra szaggatott vajaspiskóta, vagy egy mandulával töltött pozsonyi kifli. Kossuth a pozsonyi országgyűlés idején gyakran szállt meg a Zöldfa fogadóban, melynek tulajdonosa Palugyay Jakab volt. A pozsonyi Gundelként is aposztrofált vendéglős sütötte meg először a pozsonyi kifli mandulával tötött változatát, amely a fáma szerint Kossuth Lajos kedvence lett. Hogy mégis miért a vajaspiskóta változat terjedt el Kossuth kifli néven, arra nézvén nem találtam meggyőző magyarázatot, de ha ezt a süteményt említjük, mindenki erre gondol, ezt idézi föl a családi legendáriumból. Érdekességként kapcsolódik még a Zöldfa fogadóhoz, hogy Kossuth 1848. március 17-én ennek az erkélyéről hirdette ki a márciusi törvényeket és itt mutatta be az összegyűlt tömegnek az első független magyar miniszterelnököt, Batthyány Lajost. Az erkélyt a két világháború között a mai Magyarország területére szállították, és most a ceglédi református nagytemplom kertjében látható.