Ha 6 tojásfehérjénk maradt, mandulás szeletet, vagy püspökkenyeret süssünk belőle.
Mandulás szelet
A 6 tojásfehérjéből kemény habot verünk, részletenként belekeverünk 16 dkg porcukrot, majd belecsorgatunk 8 dkg olvasztott, langyosra hűtött margarint, adunk hozzá 3 dkg őrölt mandulát és 16 dkg lisztet, végül beledobunk még 7 dkg szálasra vágott mandulát.
Alaposan kizsírozott, kilisztezett püspökkenyér formában, lassú tűznél sütjük. Akkor jó, ha a tészta teteje megrepedt.
Fehér püspökkenyér
A 6 tojásfehérjéből vert kemény habba 20 dkg porcukrot keverünk, majd kerül bele 15 dkg durvára vágott dió, 10 dkg mazsola, egy kis maréknyi, kis darabokra vágott keserű csokoládé, 10 dkg liszt. (Tehetünk bele egy kevés finomra vágott cukrozott narancshéjat vagy cukrozott gyümölcsöt, de akkor csökkentsük a dió- és mazsolaadagot.)
Kizsírozott, kilisztezett püspökkenyér formában sütjük, lassú tűznél.
Csak másnap szeleteljük fel.
Kép az Internetről
Időnként előfordul, hogy a sütés-főzés során marad néhány tojásfehérjénk, kár lenne kidobni őket. Felhasználhatjuk frissen is, a hűtőben is eláll 1-2 napig, de akár le is fagyaszthatjuk.
Íme néhány recept a tojásfehérje felhasználására, melyeket egy szakadozott szélű, újságból kivágott cetlin találtam.
Ha 3 fehérjénk maradt, készíthetünk habcsóktortát.
A tortakrémhez szükséges még 2 db tojássárgája, ezért kell még 2 db egész tojás is. Innen lesz még 2 fehérjénk, végül a torta 5 db tojásfehérjéből készül.
Habcsóktorta
Fél kg cukrot 2,5 dl vízzel hólyagosra főzünk, majd az 5 tojásfehérjéből vert kemény habba csurgatjuk, azon forrón. Gőz fölött habverővel tovább verjük, hogy jó kemény legyen, majd a nagy, zsírral kikent sütőlemezre két egyforma kerek lappá simítjuk, és inkább szárítjuk, mint sütjük a sütőben.
Közben elkészítjük a vaníliakrémet.
2 tojássárgáját habosra keverjük 15 dkg porcukorral, 1 csoma vaníliás cukorral és 1 evőkanálnyi liszttel, majd 1/2 l tejjel felengedve gőz fölött sűrűre főzzük. Ha kihűlt, egy kiskanálnyi, kevés vízben feloldott zselatint is adhatunk hozzá, majd a krémet a két habtortalap közé kenjük.
A torta még ízesebb, ha a krémre egy sor eper- vagy málnakompótot rakunk, leve nélkül (nyáron természetesen friss gyümölcsöt). Tetejét apró krémhalmokkal díszítjük, mindegyik halomra egy-egy gyümölcsszemet téve.
Habcsóktorta, másnéven Pavlova torta
Kép az Internetről
Ha 4 fehérjénk maradt, készíthetünk citromos szeletet vagy diós ostyát.
Citromos szelet
A 4 tojás fehérjét habbá verjük, adunk hozzá 12 dkg cukrot, 1 citrom reszelt héját, 8 dkg lisztet, végül 3 dkg olvasztott, langyos margarint.
Kizsírozott, kilisztezett kisméretű püspökkenyér formában sütjük.
Ha megsült, kiborítjuk, de csak másnap szeleteljük fel.
Diós ostya
A diós ostyát sütni nem kell, csak felforralni 8 dkg mézet és 4 tojás kemény habjába önteni, aztán tenni hozzá 30 dkg porcukrot és gőz fölött addig verni, míg meg nem sűrűsödik. Ekkor bele kell keverni 20 dkg durvára vágott diót és a masszát 2 ostyalap közé kell kenni.
( Ez a recept nem írja, de én úgy emlékszem, hogy édesanyám súlyt is tett rá és úgy hagyta állni egy éjszakát.)
Ha 5 fehérjénk maradt, süthetünk belőle barackfelfújtat.
Barackfelfújt karamellöntettel
Van tehát 5 db maradék tojásfehérjénk, amit el szeretnénk használni, de ehhez a recepthez szükség lesz még 1 db egész tojásra is. A felfújtba kell 6 db tojásfehérje, az 1 db sárgája pedig az öntethez szükséges.
2 tojásfehérjét jól kikeverünk 3 púpos evőkanálny iporcukorral, 3 evőkanálnyi barckízzel, végül beleadjuk 4 tjásfehérje kemény habját is. Liszt nem jön ebbe a felfújtba!
Alaposan kizsírozott őzgerinc formába (vagy más, csinos formába) öntjük, és a sütőben, gőzfürdőben kb. fél óra hosszat sütjük. Amíg sül, elkészítjük a karamellöntetet.
5 dkg cukrot aranybarnára pirítunk, és 2 dl tejjel felengedve, lassú tűzön szétforraljuk.
1 tojássárgáját habosra keverünk 1 evőkanálniy vaníliás porcukorral és egy kiskanályi liszttel; felengedjük 1 dl hideg tejjel, és a karamellás tejet hozáöntve gőz fölött összeforraljuk. (Nehogy a tojás kicsapódjon.)
A kész, tálra borított felfújtra öntjük, vagy ha hidegen adjuk a felfújtat asztalra, kis tálkában adjuk mellé a mártást.
20 dkg lisztből 2 db tojással a szokott módon palacsintát sütünk.
Meghámozunk, cikkekre vágunk 1 kg szétfővő fajtájú almát, egy kevés cukorral, egy darabka citromhéjjal megfőzzük, majd a levét leszűrve beledobunk 5 dkg vajat. Ha kihűlt, hozzáadunk egy tojásfehérjét, és habverővel vagy turmixgépben simává, habossá verjük.
A megsült palacsintákat vékonyan megkenjük gyümölcsízzel, erre egy almahabréteget simítunk, és így fektetjük egymásra a többi ugyancsak lekvárral és almahabbal megkent palacsintát is. Tetejét csak porcukorral hintjük meg, majd a sütőben éppen csak átmelegítjük, de nem pirítjuk meg.
Úgy szeleteljük, mint a tortát. Ha vaníliamártást is kínálunk hozzá, még finomabb.
Megjegyzés: 1760 kal; 7390 J
Vasárnap: Zöldborsóleves (csirke mellcsonttal és bőrrel)
Olasz csirkemell kapormártással és vajas burgonyával
Vajkrém torta
Hétfő: Darahab-leves
Sajtos pofézni parajpürével
Részeges meggykompót
Kedd: Kelkáposztaleves virslivel
Rizskoch friss málnaízzel
Szerda: Sajtleves
Töltött paprika sós vízben főtt burgonyával
Puncs-hab
Csütörtök: Zöldségleves
Karfiolfelfújt
Málnahab
Péntek: Hideg gyümölcsleves
Majoránnás tokány vajas galuskával és paradicsomsalátával
Töltött keksz
Szombat: Hideg paradicsomleves
Rakott gomba
Grillázs szelet
Hozzávalók a tortalaphoz: 6 db tojás
18 dkg porcukor
10 dkg rétesliszt
1 db citrom
Elkészítése: A tojássárgákat habosra keverjük a porcukorral, majd belekeverjük a citrom reszelt héját és a levét is, aztán felváltva adjuk hozzá a lisztet és a tojások kemény habbá vert fehérjét. Sütőpapírral bélelt, közepes méretű tortaformában sütjük, akár a piskótát. Ha a beleszúrt tűre már nem tapad a ragacsos massza, a tortát deszkára borítjuk, lehúzzuk róla óvatosan a papírt. Amikor kihűlt, lapjában kettévágjuk.
Hozzávalók a krémhez: 2 dl tej
2 dkg liszt
10 dkg porcukor
20 dkg vaj
1 db citrom vagy 1 csomag vaníliáscukor
málna, meggy
Elkészítése: A lisztet simára keverjük a tejjel, állandóan keverve felforraljuk, majd a tűzről levéve elkeverjük benne a porcukrot, időnként megkeverve kihűtjük. Közben habosra keverjük a vajat, majd a lisztes masszát simára keverjük a vajjal. A krémbe reszeljük a citrom sárga héját, belecsavarjuk a levét, (vagy ehelyett egy csomag vaníliás cukorral ízesítjük).
Az alsó tortalapot megkenjük a krémmel, ritkásan kirakjuk kimagvalt meggyel vagy málnaszemekkel, ráborítjuk a második lapot, majd a tortát kivűlről is bevonjuk a krémmel.
Ha nincs gyümölcs és citromízű krémet készítettünk, a torta tetejére citromhéjat reszelünk. Ha azt szeretnénk, hogy sárga legyen a tortánk, a krémbe 1-2 tojássárgát is keverhetünk.
Fogyasztás előtt egy napra jégbe hűtjük, majd másnap, a hűtőből kivéve díszítjük és egy kicsit újra visszatesszük a hidegre a tálalásig.
Tálalás: cikkekre vágva, hidegen tálaljuk.
Hozzávalók: 10 dkg dióbél
cukor
vaj a sütőlemez kenéséhez
Elkészítése: A diót nem túl finomra összevágjuk (NEM daráljuk!), és serpenyőben, szárazon megpirítjuk, majd megmérjük. Ugyanannyi súlyú cukrot világosbarnára pirítunk (karamellizálunk), közé keverjük a pirított diót, jól összedolgozzuk és vajjal megkent sütőlemezre (a hátsó felére, hogy majd késsel könnyen leszedhessük) ráöntjük. Olajozott nyújtófával kb. két milliméter vastagra nyújtjuk, és amikor már nem forró, de még meleg, késsel hosszúkás, ujjnyi széles, 10 cm hosszú csíkokra vágjuk. Ha kihűlt, késsel óvatosan lefejtjük. Kihűlés után már nem hajlik, hanem törik, de darabokra tördelve is mutatós és finom.
Ha grillázsíveket akarunk belőle készíteni, a langyos grillázslapokat olajozott nyújtófára hajlítjuk, hogy félkörívűek legyenek, majd így hűtjük ki. A spirál készítéséhez a csíkok két végét ellentétes irányban kell megcsavarni. Ezek alapformák, a profik igen bonyolult díszeket is tudnak belőle kreálni., gyakran a lakodalmas tortákat készítik grillázs-díszítéssel.
Íme egy esküvői grillázstorta-költemény:
Fotó: Internet
Tárolása: hűvös helyen, légmentesen lezárva ( celofánba, folpackba csomagolva) hosszú ideig eltartható. Ha nedvesség éri, ellágyul, csökken az élvezeti értéke.
1070 kal; 4490 J
Hozzávalók: 40 dkg maradék sült vagy grillcsirke
3 db kemény tojás
1 db kovászos uborka
3 db kisebb paradicsom
2 db zöldpaprika
2-3 szál újhagyma
4 dl kefir
1 kávéskanálnyi mustár
citromlé
só,cukor
Elkészítése: A csirkét kicsontozzuk és nem túl kicsi darabokra vágjuk. A tojást nagy kockákra, az uborkát kis kockákra, a paradicsomokat cikkekre, a paprikát csíkokra vágjuk, mindezeket lazán összekeverjük. A kefirből a mustárral, pár csepp citromlével, sóval, ízlés szerinti cukorral és az apróra vágott hagymával öntetet készítünk, ezzel leöntjük az összekészített salátát. Néhány órára betesszük a hűtőbe, hogy az ízek összeérjenek.
Tálalása: Salátalevelekkel kibélelt tálba téve, jégbe hűtve tálaljuk.
Megjegyzés: Hagyma helyett egy nagy csokor kaporral is ízesíthetjük.
970 kal; 4070 J
Fotó: Internet
Hozzávalók: 50 dkg nagyobbacska csiperkegomba (azaz champignon)
60 dkg burgonya
2+2 dkg vaj
kevés citromlé
2 dl tejföl
1 tojássárgája
5+5 dkg sajt
Elkészítése: A burgonyát egészben megfőzzük, megtisztítjuk, karikára vágjuk. 2 dkg vajjal kikenünk egy tűzálló edényt, és a krumplikarikákat az aljára terítjük. A megtisztított gomba szárát apróra vágjuk, a maradék vajat megolvasztjuk, összekeverjük, sózzuk, borsozzuk, majd a burgonyára kenjük. Erre sorba fektetjük a szép gombakalapokat és meglocsoljuk egy kevés citromlével. Végül simára keverjük a tejfölt a tojássárgájával, 5 dkg reszelt sajttal és bevonjuk vele a gombát, majd ráreszelünk még 5 dkg sajtot.
A sütőben addig sütjük, amíg a teteje szépen megpirul.
Tálalása: Abban az edényben, amelyben készült, tetszőleges körettel, zöldsalátával.
Megjegyzés: Így szól az eredeti recept. Nekem jobban ízlene, ha az összevágott gombaszárat apróra vágott vöröshagymával együtt megpárolnám, és vágott petrezselyemmel is összekeverném. Persze, ez már így egy más ízvilág, egy más recept.
1730 kal; 7260 J
Fotó:Internet
Hozzávalók: 2 nagy csokor kapor
húsleves, vagy húsleveskocka, vagy ételízesítő
2 dl tejföl
1 evőkanál liszt
Elkészítése: A kaprot apróra vágjuk, lábasba téve annyi húslevessel öntjük le, hogy éppen ellepje, majd öt percig forraljuk. Közben a 2 dl tejfölt simára keverjük egy evőkanálnyi liszttel, besűrítjük vele a mártást, majd egy kis vizet vagy tejet hozzáöntve kiforraljuk, hogy a liszt elveszítse a nyers ízét, és közepesen sűrű mártást kapjunk.
Savanyíthatjuk pár csepp citromlével, ha pikánsabban szeretjük.
Nemcsak melegen, hanem hidegen is kitűnő.
Megjegyzés: 440 kal; 1840 J
Fotó: Internet
Hozzávalók: 4 szép nagy csirkemell
tej
liszt, tojás
10 dkg zsemlyemorzsa
só, szerecsendió
5 dkg sajt
Elkészítése: A csirkemelleket kicsontozzuk, a bőrt is eltávolítjuk róluk. Az így kapott filéket rostjukra merőlegesen beirdaljuk, vékony szeletté verjük, majd reszelt szerecsendióval ízesített hideg tejbe áztatjuk néhány órára. kapormártás(Egy csipet szerecsendió elegendő).
Sütés előtt a tejet leitatjuk a húsról, picit megsózzuk, és először lisztben, majd a felvert nyers tojásban, végül olyan zsemlyemorzsában forgatjuk meg, amelyet 1/3 arányban reszelt sajttal kevertünk össze. A szeletek mindkét felét forró vajban szép pirosra sütjük.
Tálalás: Kapormártással és párolt rizzsel tálaljuk.
( A kapormártás elkészítését lásd a következő bejegyzésben.)
Megjegyzés: 1660 kal; 6970 J
Ani, a Parókia konyhája című blog tulajdonosa a Pünkösd jegyében indított játékot, melyet az Evangélikus Egyház honlapja is támogat.
Célja, hogy felhívja a figyelmet a Pünkösd jelentőségére és méltó megünneplésére. Mivel a blogja gasztroblog, a feladatok is ilyen jellegűek: ételek, melyek szimbolikusan megidézik a Pünkösdkor történteket.
Az egyik feladat: flambírozott húsos főétel körettel - itt a lángok emlékeztetnek a Szentlélek kiáradására.
A másik feladat: olyan desszert vagy sütemény, amely sok kis részből áll, mégis egységes egész. A játék részletes leírása a
http://korsocska.blogspot.hu/ címen található.
Flambírozott tárkonyos sertésszelet
Hozzávalók: 1 kg sertéskaraj csont nélkül, felszeletelve, vagy sertéscomb, ha szép szeleteket
lehet belőle vágni
1 fej vöröshagyma
1 szál sárgarépa
1 likőröspohár konyak vagy más égetett szeszes ital
1 dl fehér bor
2 szál tárkony (vagy 2 mokkáskanál szárított)
őrölt bors
1 dl tejföl
1 tojássárgája
3 dkg vaj
1-2 evőkanál olaj
Elkészítése: A sertéshúst felszeleteltem, kivertem, a szeleteket kissé megsóztam, majd őrölt borssal megszórtam A vajat felolvasztottam, hozzáöntöttem az olajat, és a megforrósított zsiradékban megpirítottam a hússzeleteket. Az átpirított húst jénai tálba szedtem. Az utolsó szeletek pirításakor a húst leöntöttem a szesszel és meggyújtottam, hogy lánggal égjen.(Lehet gyufával. vagy a serpenyőt ügyesen megbillentve, a gázlánggal - én most így csináltam) A lángot hagytam magától kialudni. A húsok átpirítása után maradt zsiradékon kissé átpároltam a karikára vágott hagymát és a sárgarépát, majd felöntöttem a borral, rászórtam a szárított tárkonyt és a jénaiban lévő hússzeletekre öntöttem A tálat befedtem alufóliával és sütőben kb. egy óra hosszat pároltam.
Amikor a hús megpuhult, a szeleteket meleg tálra szedtem a levéből pedig mártást készítettem: a tojássárgájával elkevert tejfölt a hús levével jól elkevertem, de ezzel már nem forraltam fel, csak jól átmelegítettem.
Tálalás : Rizskörettel és a mártással tálaltam. Saját termésű bort ittunk hozzá, ezzel készült a hús is.
Rizsköret, ahogy én készítem : a rizst 2-3-szor meleg vízzel, majd 2-3-szor hideg vízzel átmosom. Lábasban 2-3 evőkanál olajon átpirítom, majd kétszer annyi vizet (vagy húslevest)öntök hozzá, mint amennyi a rizs volt. Megsózom, majd fedő alatt addig párolom, míg a levét majdnem teljesen elfövi.
Ekkor jénai tálba borítom és befedve a sütőben készre párolom( ez már csak néhány perc)
Flambírozás a serpenyőben
Flambírozás a tányéron
Jó étvágyat!
Most következik a desszert! Amikor elolvastam a feladatot, hirtelen gondolkodóba estem, mi is lehetne a kívánalmaknak megfelelő édesség, aztán megvilágosodtam, hogy tavasz van, itt az eperszezon. Már csak el kellett döntenem, hogy milyen módon készítsem el.
Epres millefeuille
Hozzávalók: 1 csomag mirelite levelestészta
25 dkg földieper
25 dkg mascarpone
1-2 evőkanál tejszínhab
2-3 evőkanál porcukor
1 fél vaníliarúd belseje
szeletelt mandula
Elkészítése: A levelestésztát felengedés után vékonyra nyújtottam és hosszúkás lapocskákra vagdostam (24 db lett) A lapocskákat forró sütőben 10-12 percig, világosra sütöttem.
A mascarponet kikevertem a porcukorral és a vaníliával, majd hozzákevertem a tejszínhabot is. Az epret megmostam, egy részét kettévágtam, néhányat pedig apróra vagdostam.
A krémet kétfelé osztottam, az egyik fele maradt simán, a másik felébe belekevertem az apróra vágott epret.
A kihűlt tésztára ráhalmoztam a sima krémből annyit, hogy nagyjából 2 cm magas legyen, majd erre raktam a félbevágott epreket. Ezután még egy tésztalap következett, amire az epres krém került, végül befedtem a harmadik tésztalappal. A tészta tetejét porcukorral szórtam meg, tettem rá egy tejszínhabrózsát és eperrel díszítettem, aztán szórtam még köré egy kis pirított mandulát.
Friss ropogós, lágy krémes, illatos finomság
Nem olyan bonyolult (ez a leírásból is látszik), mint amilyen mutatós és finom , érdemes elkészíteni .
Mindenkinek kellemes Pünkösdi Ünnepeket kívánok!
Vasárnap: Gombaleves (karajcsonttal)
Sonkás kotlett burgonyapürével és zellersalátával
Diókrémtorta
Hétfő: Karfiolleves
Virsli bundában parajpürével
Citromos joghurtkrém
Kedd: Halászlé
Rizsfelfújt
Szerda: Karalábéleves
Borsos tokány sós vízben főtt burgonyával, savanyúsággal
Rumhab
Csütörtök: Fokhagymaleves pirított zsemlyekockákkal
Roston sült tonhal céklamártással
Keksz
Péntek: Rizsleves
Kelbimbófelfújt
Almás táska
Szombat: Zellerkrémleves
Töltött káposzta
Befőtt
Hozzávalók: 50 dkg kelbimbó (fagyasztott is lehet)
kb. 6-7 dkg reszelt sajt
4 db tojás
vaj a tál kikenéséhez
a besamelhez: 5 dkg vaj
4 dl tej
6 dkg liszt
Elkészítése: a besamelt elkészítjük és kihűtjük. A kelbimbó szemeit elfelezzük és sós-köménymagos vízben megfőzzük, leszűrjük. Ha fagyasztott kelbimbóból készítjük, akkor egy kevés vajon a saját levében megpároljuk.
Egy tűzálló tálat vajjal kikenünk. A kihűlt besamelhez keverjük a 4 tojássárgáját, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, hozzákeverjük a leszűrt kelbimbót, majd a 4 tojásfehérjéből vert habot.
Az így elkészített masszát a kivajazott tűzálló tálba öntjük. Egy tepsibe egyujjnyi magasan vizet öntünk és betesszük a forró sütőbe. Amint a víz meglangyosodott, beleállítjuk a jénai tálat és kb. egy óra hosszat sütjük.
Tálalás: reszelt sajttal meghintjük, és abban a tálban tálaljuk, amelyben készült.
Fotó:Internet
Hozzávalók: 80 dkg sertés rövidkaraj
8 szelet sajt (tetszés szerinti)
8 szelet gépsonka
palacsintatészta, mely 10 dkg lisztből, 2 db tojásból, 2 dl tejből egy csipet sóval készül
Elkészítése: először a sűrű palacsintatésztát keverjük ki. A húst vágjuk 8 szeletre, a szeleteket vékonyra verjük ki, és mindegyikre tegyünk egy vékony szelet sajtot, erre meg egy akkora gépsonkaszeletet (vagy másfajta, vékonyra szelt sonkát), mely a sajtot eltakarja. Először lisztbe, majd a sűrű palacsintatésztába mártsuk, és bő forró olajban süssük szép pirosra a kotletteket.
Tálalása: bármilyen körettel és salátával vagy savanyúsággal tálalhatjuk.
Hozzávalók: 30 dkg salátának elkészített cékla
2 dl tejföl
1/2 kisüvegnyi ecetes torma
Elkészítése igen bonyolult, csak gyakorlott szakácsoknak ajánlott: a hozzávalókat összeturmixoljuk
Tálalása: sült halhoz, sült húshoz vagy felvágotthoz is tálalhatjuk
|
Fotó:Internet |
Hozzávalók: 2 db közepes méretű cékla
2 db közepes méretű zellergumó
1 pohár kefir
1 evőkanál ecetes torma
cukor, ecet,só
Elkészítése: Héjában megfőzzük a céklát, megtisztítjuk és vékonyan felszeletelve gyufaszálnyi darabokra vágjuk. Meghintjük egy kiskanálnyi cukorral, egy kiskanál ecettel, megsózzuk, leöntjük annyi vízzel, hogy ellepje.
Míg a cékla fő, meghámozzuk a zellert, hasonló darabokra vágjuk, mint a céklát,
és szűrőkanálba téve néhány percre lobogó sós-ecetes vízbe mártjuk . A levétől alaposan lecsepegtetjük, és a céklához adva legalább egy napig jégbe hűtjük.
Tálalás előtt levétől leszűrjük az egészet, összekeverjük egy pohár kefirrel és egy púpos evőkanálnyi ecetes tormával.
(460 kcal/ 1930 kJ)
Hozzávalók: 2 nagy narancs
1 db tojás
1 evőkanál narancsszörp
liszt
porcukor
olaj vagy vaj a sütéshez
Elkészítése: A narancsokat meghámozzuk, a belső fehér héjukat is alaposan eltávolítjuk, amennyire tudjuk, majd egy centi vastagra felszeleteljük.. A tojást simára keverjük az 1 evőkanálnyi narancsszörppel.
A narancsokat először lisztbe, majd a tojásba mártjuk, és forró olajban vagy vajban szép pirosra sütjük. A kisült fánkokat papírtörlőre szedjük, hogy a felesleges zsiradék lecsöpöghessen.
Tálalás: Porcukorral meghintve, forrón tálaljuk.
Más variációban is készíthetjük : az egész tojást 2 evőkanálnyi narancsszörppel és egy evőkanál liszttel keverjük el, teszünk bele egy pici porcukrot, egy csipetnyi sót, egy kevés reszelt narancshéjat. A narancsszeleteket lisztbe mártjuk, majd a tojásos masszába, végül újra lisztbe és úgy sütjük ki a forró zsiradékban.
Ugyanilyen módon készíthetünk ananászfánkot is, akár nyers, akár befőtt gyümölcsből.
Ma, március 15-én aktuális igazán ez a recept. Így gondolták a TV-műsor szerkesztők is, hiszen ma kezdik vetíteni a Fehér Béla:Kossuthkifli című regényéből készült folytatásos filmet. A regényről jókat olvastam, reméljük, a film is tetszeni fog, amint a süteményt is csak dicsérhetem, igazán finom. Még gyermekkoromból emlékszem az ízére.
Az édesanyám által sütött Kossuth-kifli receptje következik.
Hozzávalók: 25 dkg zsír
7 db tojás (szétválasztva)
25 dkg liszt
25 dkg cukor
1 citrom héja és leve
durvára vágott dió
Elkészítése: összekeverjük, papírral bélelt tepsibe öntjük, cukros dióval megszórjuk. A tepsiben még melegen kifliket szaggatunk (fánkszaggatóval)
Ennyi volt a receptes füzetben, de leírom részletesebben, hogy a kevésbé gyakorlottak is el tudják készíteni :
A zsírt habosra keverjük a cukor felével, majd a tojássárgákat is egyenként hozzákeverjük, beletesszük a citrom reszelt héját és levét. A tojásfehérjéket a cukor másik felével kemény habbá verjük, és ezt is hozzáelegyítjük. A lisztet összekeverjük a sütőporral és a tojásos masszához szitáljuk, csomómentesen eldolgozzuk, vigyázva, hogy a habot össze ne törjük.
Vajjal kikent, kilisztezett, vagy sütőpapírral bélelt tepsibe öntjük, a tetejét cukros dióval megszórjuk.
Előmelegített sütőben, közepes tűznél kb. 1/2 óráig sütjük (tűpróba!)
Tálalás : porcukorral megszórva tálaljuk
A sütemény története az 1840-es években kezdődik és nem mentes az ellentmondásoktól, hiszen nem egyértelmű, hogy ez az édesség egy kifli alakúra szaggatott vajaspiskóta, vagy egy mandulával töltött pozsonyi kifli.
Kossuth a pozsonyi országgyűlés idején gyakran szállt meg a Zöldfa fogadóban, melynek tulajdonosa Palugyay Jakab volt. A pozsonyi Gundelként is aposztrofált vendéglős sütötte meg először a pozsonyi kifli mandulával tötött változatát, amely a fáma szerint Kossuth Lajos kedvence lett.
Hogy mégis miért a vajaspiskóta változat terjedt el Kossuth kifli néven, arra nézvén nem találtam meggyőző magyarázatot, de ha ezt a süteményt említjük, mindenki erre gondol, ezt idézi föl a családi legendáriumból.
Érdekességként kapcsolódik még a Zöldfa fogadóhoz, hogy Kossuth 1848. március 17-én ennek az erkélyéről hirdette ki a márciusi törvényeket és itt mutatta be az összegyűlt tömegnek az első független magyar miniszterelnököt, Batthyány Lajost. Az erkélyt a két világháború között a mai Magyarország területére szállították, és most a ceglédi református nagytemplom kertjében látható.
Kossuth Lajos
Vasárnap: Csirkeaprólék leves májgaluskával
Bajor csirke petrezselymes rizzsel
Rumhab
Hétfő : Paradicsomleves
Töltött burgonya káposztasalátával
Mézes csók
Kedd: Sárgaborsóleves kolbásszal
Csúsztatott palacsinta
Szerda: Sajtleves
Gombás oldalas parajpürével
Idény gyümölcs
Csütörtök: Hagymaleves
Ketchupos tonhal zöldbabfőzelékkel
Almahab
Péntek : Zöldségleves tepertőgombóccal (a liba bőréből)
Tűzdelt libamell burgonyfánkkal
Túrós almatorta
Szombat: Almaleves
Rántott sajt majonézes burgonyával
Ischli fánk
Hozzávalók a tésztához : 15 dkg finomliszt
10 dkg vaj vagy margarin
5 dkg porcukor
1 db tojássárgája
1 csomag vaníliáscukor
1 csipet só
a töltelékhez : 50 dkg tehéntúró
15 dkg cukor (lehet kristály)
3 db tojás szétválasztva
2 evőkanál zsemlyemorzsa
5-10 dkg mazsola
1/2 kg alma
A tészta elkészítése : A lisztet elmorzsoljuk a vajjal, aztán összegyúrjuk a többi hozzávalóval, majd a tésztát egy óra hosszat a hűtőben pihentetjük.
A töltelék elkészítése : A túrót áttörjük, majd simára keverjük a cukorral, a 3 tojássárgájával, belekeverjük zsemlyemorzsát, a mazsolát és a megtisztított, vékony szeletekre vágott almát, végül hozzáadjuk habbá verve a 3 db tojásfehérjét.
A pihentetett tésztát vékony körlappá nyújtjuk és kibélelünk vele egy kb. 24 cm átmérőjű tortaformát, aztán ráöntjük a túrótölteléket és a forró sütőben kb. 45 percig sütjük.
Tálalása : Langyosan vagy hidegen késsel fellazítjuk az oldalát, lehúzzuk róla a tortakarimát és a tortalappal együtt csúsztatjuk tálra.