2016. december 28., szerda
Diós reteksaláta
2016. december 20., kedd
Toboz torta
Kép: Google
2016. december 17., szombat
Narancsos sütemény
Kép: Google
2016. december 12., hétfő
Kókuszgolyók
20 dkg háztartási keksz
15 dkg porcukor
2016. december 10., szombat
Gombás töltött kacsa
Kép: Google
2016. december 3., szombat
Ponty jóasszony módra
2016. november 29., kedd
Milánói szelet
2016. november 19., szombat
Szardellás burgonya
2016. november 10., csütörtök
Gombás palacsinta rántva
Megjegyzés
( 7170 J/ 1710 kal )
2016. november 5., szombat
Pomone (olasz recept)
.
2016. október 15., szombat
Csirkés rablópecsenye
2016. szeptember 21., szerda
Zöldpaprikás oldalas
2016. augusztus 27., szombat
Dorozsmai molnárponty
Valamikor régen, amikor még rendszeresen hallgattam rádiót, egy magazin műsorban mesélte el Papp Endre, a riporter, hogy hogyan született a Dorozsmai molnárponty receptje. Az ő édesapja, szintén Papp Endre, régi vendéglátós família sarja volt a Mátyás pince vezetője (miután a saját vendéglőjüket államosították.) Szakmai kvalitását mutatja, hogy az egykori lepusztult Mátyás pincét olyan jelentős vendéglővé fejlesztette, hogy az adott korban odajártak a Magyarországon megforduló külföldi hírességek, valamint az állami meghívott vendégeket is oda vitték egy-egy cigányzenés vacsorára.
Sok olyan recept lett közkedveltté, amit ő talált ki és nevezett el. Úgy nevezte el az új kreációkat, hogy magyaros legyen a név, jól hangozzék és tradíciót sugalljon. Ilyen pl. a somlói galuska és a dorozsmai molnárponty is. Mindkettőre érvényes, hogy semmi közük a nevükben szereplő helységhez, nem ottani eredetű népi receptek, hanem Papp Endre kreációi, melyek a térkép segítségével ezeket a neveket kapták. Olyan népszerűek lettek, hogy teljesen beépültek a magyarországi vendéglők szokásos kínálatába.
Hozzávalók: 8 db pontyszelet
20 dkg csuszatészta
25 dkg gomba
1 fej hagyma
1 kiskanálnyi édes nemes pirospaprika
1 dl tejföl
1 kiskanálnyi liszt
olaj
só
Elkészítése: A tésztát bő sós vízben kifőzzük, leszűrjük, majd forró tálra terítjük.
A kiszálkázott, besózott, lisztben megmártott halszeleteket kevés forró olajban ropogósra kisütjük, ráfektetjük a kifőtt csuszatésztára. Végül az egészet leöntjük a gombapaprikással, mely a következőképpen készül: 2 evőkanálnyi olajon megpirítjuk a lereszelt vöröshagymát, megforgatjuk rajta a felszeletelt gombát, meghintjük a pirospaprikával és megsózva addig pároljuk, míg a levét el nem főtte. Ekkor egy kiskanálnyi liszttel elkevert 1 dl tejföllel besűrítjük.
Tálalás előtt betehetjük egy pár percre a sütőbe, hogy összemelegedjen.
Megjegyzés: Ha egy kicsit körülnézünk az interneten, többféle receptet is találunk ilyen név alatt, én azt írtam le, amit a régi Nők Lapjából kivágott cédulán találtam.
2016. augusztus 1., hétfő
Heti étrend XI
Vasárnap: Csirkeaprólék-leves májgaluskával, csirkés rablópecsenye burgonyapürével, "pomone"
Hétfő: Paradicsomleves, rántott padlizsán majonézes burgonyával, töltött mézescsók
Kedd: Gulyásleves, mazsolás omlett
Szerda: Tejfölös karalábéleves, Esterházy-rostélyos uborkasalátával, gyümölcssaláta
Csütörtök: Zöldbableves, dorozsmai molnárponty, karamellkrém
Péntek: Hideg gyümölcsleves, gombapaprikás galuskával, rácsos tészta
Szombat: Karfiolleves, zöldpaprikás oldalas, szőlő
(Az eredeti étrendben a péntek a húsos nap és a szombat a húsmentes, én megcseréltem őket, hisz hagyományosan a katolikus vallás így rendelte el, és sokan ma is tartják Magyarországon a pénteki böjtöt. Vegyük figyelembe, hogy az étrend a szocialista időkben jelent meg a Nők Lapjában, ezért nem voltak tekintettel a vallási előírásokra - sőt. Ugyanakkor meg kell állapítanunk, hogy a héten három hústalan nap is van, ami előremutató az egészséges táplálkozás szempontjából, bár meglehet, hogy csak takarékossági meggondolások alakították így.)
2016. július 23., szombat
Sós uborka télire
Hozzávalók: közepes nagyságú, hibátlan uborka (mint a kovászos uborkához)
szemes bors, kapor, meggyfalevél, torma (csípős paprika, csombor, hagyma,babérlevél)
víz
Elkészítése: Az uborkákat tisztára mossuk, egy nagy edénybe tesszük és sós vízzel leforrázzuk. (Egy liter vízhez 2 dkg sót tegyünk). Ebben a lében hagyjuk kihűlni.
Az üvegek aljára kaprot, szemes borsot, meggyfalevelet rakunk,(ahány ház, annyi szokás, fűszerezhetjük kedvünk szerint, de a só és a torma fontos). Beleállítgatjuk az uborkákat, és a tetejüket megtisztított, csíkokra vágott tormával szorítjuk le. Az uborkákat az üveg nyakáig tegyük, hogy legyen helye az erjedéshez. A sós vizet még egyszer felforraljuk, kihűtjük és az uborkára öntjük, az üvegeket lekötjük.
Az üvegeket a kamrába, végleges helyükre tesszük, ahol az uborka leve előbb megzavarosodik, majd letisztul, ettől kezdve fogyasztható. Januárig eltartható.
2016. július 20., szerda
Tojásos fejes saláta
Hozzávalók: 2 fej saláta
3 tojás
1 pohár joghurt (akkoriban - az 1970-es években - 2 dl-es volt a pohár)
1 nagy csokor snidling
olaj
só, porcukor
őrölt fehérbors
konzerv gyöngyhagyma (opcionális)
Elkészítése: A salátákat leveleikre szedjük, megmossuk, megszikkasztjuk (vagy salátacentrifugával kicentrifugáljuk). A tojásokat keményre főzzük, megtisztítjuk. Két keménytojást villával összetörünk, simára keverjük a joghurttal, a finomra vágott snidlinggel, ízesítjük a sóval, porcukorral, fehérborssal, majd apránként hozzákeverünk 2-3 evőkanál olajat. A salátát is és a mártást is külön-külön a hűtőszekrénybe tesszük, a mártást majd közvetlenül a tálalás előtt öntjük a jó hideg salátalevelekre.
Tálalás: Hideg tálra téve tálaljuk, a tetejére reszelve a 3. keménytojást. (Tehetünk még rá egy maréknyi leszűrt konzerv gyöngyhagymát is).
Megjegyzés: 2560 J / 610 kal
2016. június 15., szerda
Gombás kotlett
Hozzávalók: 80 dkg sertés rövidkaraj
10 dkg gomba
1db tojás + 2 db a panírozáshoz
2 dkg liszt
2 dkg vaj + a gombához
1,5 dl tej
1 gerezd fokhagyma
só, bors, Piros Arany, borókabogyó
zsemlyemorzsa
olaj
Elkészítése: A kicsontozott, besózott húst 1 evőkanál forró olajon átforgatjuk, majd egy kevés vízzel, fedő alatt jó puhára pároljuk, a fokhagymával, borssal, mokkáskanálnyi Piros Arannyal, 1-2 szem borókabogyóval ízesítve. Párolás közben a húst a levében többször megforgatjuk, hogy az ízek mindenhol jól átjárják. Ha megpuhult, a húst zsírjára sütjük és deszkára téve kihűtjük. Éles késsel 8 egyenlő szeletre vágjuk.
Közben a vajból, lisztből, tejből sűrű besamelt főzünk, hűlni hagyjuk.. A gombát megtisztítjuk, apróra vágjuk és egy kevés vajon puhára pároljuk, majd zsírjára sütjük. Sózzuk, borsozzuk, majd beleütünk egy egész tojást és az egészet összekeverjük a besamellel.
A hússzeleteket először lisztbe forgatjuk, majd mindkét felüket bevonjuk a sűrű gombakrémmel. Vizes kézzel óvatosan rányomogatjuk ezt a bevonatot, majd lisztben, tojásban, zsemlyemorzsában panírozzuk, bő, forró olajban ropogós pirosra sütjük.
Megjegyzés: A gombás kotlettel sok munka van, de megéri, mert különlegesen finom pecsenyét tálalhatunk így. Előre lehet vele készülni, mert a hús puhítását már előző nap elvégezhetjük, a gombás besamelt is elkészíthetjük, csak burkolni, panírozni , sütni kell tálalás előtt.
A hús puhításánál keletkezett pecsenyezsír hdegen kenyérre kenve kitűnő.
(9020 J / 2150 kal )
2016. június 1., szerda
Bundás tojás
Hozzávalók: 25 dkg burgonya
4+1+2 db tojás
liszt
zsemlyemorzsa
tej
vaj
szerecsendió
olaj
Elkészítése: A megtisztított, kockára vágott burgonyát sós vízben puhára főzzük, leszűrjük, majd még melegen áttörjük és vajjal, tejjel a szokottnál sűrűbb burgonyapürét készítünk belőle. Csipetnyi reszelt szerecsendióval ízesítjük, és ha langyosra hűlt, simára keverünk benne egy nyers tojást.
Közben keményre főzünk 4 nagy tojást, megtisztítjuk és hagyjuk kihűlni. Ezután a főtt tojásokat villával habosra felvert tojásfehérjébe mártjuk, majd a burgonyapürébe csomagoljuk, hogy a püré vékonyan körülölelje. Vizes kézzel simára formázzuk és a szokásos módon bepanírozzuk (lisztbe, felvert tojásba, majd zsemlyemorzsába forgatjuk), bő, forró olajban szép pirosra sütjük.
Bármilyen főzelékre kitűnő feltét, de ha nagyobb mennyiségből készítjük, salátával, tartármártással vagy valamilyen más öntettel vacsorának is beválik.
Megjegyzés: 5280j / 1260 kal
2016. május 7., szombat
Olasz töltött paprika
Hozzávalók: 4 db nagy paradicsompaprika (vagy másfajta is lehet, ha megáll a talpán)
40 dkg gomba
15 dkg főtt füstölt hús
1 db tojás
1 db kis fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
4 szelet sajt
1 evőkanálnyi paradicsompüré
só, bors, rozmaring, bazsalikom, babérlevélpor
olaj
Elkészítése: A paprikák magházát kivesszük és a paprikákat üregükkel felfelé egy kiolajozott tűzálló tálra egymás mellé rakjuk. 1 evőkanálnyi olajon megfonnyasztjuk az apróra vágott vöröshagymát, hozzáadjuk a pépesített fokhagymát és egy kis együtt sütögetés után beletesszük a megtisztított, nagyon apró kockákra vágott gombát. Megsózzuk, megborsozzuk és addig pároljuk, míg a levét el nem főtte. Ekkor belerakjuk a szintén apróra vágott füstölt húst, az 1 db tojást, a paradicsompürét, majd a fűszerekkel tetszés szerint ízesítjük.
Az elkészült tölteléket a paprikák üregébe töltjük és mindegyikre hajszálvékony sajtszeletet borítunk. A sütőben addig sütjük, amíg a paprika megfonnyad, a sajt a tetejére ráolvad, de pirítani nem ajánlatos. ( Ha mégis idő előtt pirulni kezdene, borítsunk a tetejére egy papírlapot!)
Megjegyzés: 6590J /1570 kal
2016. április 14., csütörtök
Sajtos-kapros karalábé
Mit szoktunk a karalábéból leginkább főzni? Karalábélevest? Próbáljuk ki egyszer-egyszer másképpen is ezt az egészséges és ízletes zöldségfajtát! Például sajtos-kapros rakott változatban.
Hozzávalók: 4 db nagy, de nem fás karalábé
25 dkg burgonya
5 dkg sajt (reszelt)
1 dkg liszt
2 dkg vaj (a mártáshoz ) + a sütőtál kikenéséhez
2 dl tejföl
egy nagy csokor kapor
só
Elkészítése: A karalábét meghámozzuk, először félbe, majd 1/2 cm vastag szeletekre vágjuk. Lobogva fővő sós vízben majdnem teljesen puhára főzzük. Leszűrjük, de a levét nem öntjük el, mert még szükségünk lesz rá.
A krumplit héjában főzzük meg, megtisztítjuk, felszeleteljük, mint a rakott krumplihoz szoktuk. Kivajazunk egy mély tűzálló tálat, aljára terítjük a burgonyát, megsózzuk és ráreszeljük az 5 dkg sajtot, erre rakjuk a karalábé szeleteket.
1 dkg lisztből 2 dkg vajjal és 1 dl karalábé-főzővízzel besamelt főzünk, és a tűzről levéve közé keverjük a finomra vágott kaprot és a tejfölt. Ezzel a mártással öntjük le a karalábét és a sütőben megsütjük.
Megjegyzés: Ezt az ételt készíthetjük zellerből is.
Adhatunk hozzá tükörtojást vagy sült virslit is.
(6430J / 1530 kal)
2016. március 27., vasárnap
2016. február 11., csütörtök
Diós lepény
Hozzávalók a tésztához
2016. január 21., csütörtök
Csirke fehérborban
Illusztráció az Internetről
Hozzávalók: egy nagyobb (1,2 kg-os) vagy két kisebb csirke
3 fej vöröshagyma
2 db sárgarépa
15 dkg gomba
10 dkg vaj
só, kakukkfű, törött bors, babérlevél
4 gerezd fokhagyma
egy kevés liszt
1 csokor petrezselyemzöld
Elkészítése: A csirkét feldaraboljuk, besózzuk és lisztben megforgatva a vajban átsütjük. A húst kivesszük, a visszamaradt zsiradékban megpirítjuk a négyrét vágott hagymákat, beletesszük a felszeletelt gombát, azt is átforgatjuk a hagymás vajon. Beletesszük a vastag szeletekre vágott sárgarépát, fűszerezzük a sóval, késhegynyi kakukkfűvel, törött borssal, egy babérlevéllel és az összetört fokhagymával. Felengedjük egy kevés vízzel és fehérborral, majd a csirkedarabokat beletéve 15 percig fedő alatt pároljuk. Ekkor még belevágjuk a petrezselyemzöldet és fedő nélkül addig folytatjuk a párolást, amíg a csirke meg nem puhul.( ha nagyon elfőné a levét, vízzel vagy borral pótoljuk)
Tálalás: Rövid lével, petrezselymes rizzsel vagy krumplival tálaljuk.
Megjegyzés. 2320 kal; 9740 J